petak, 14. kolovoza 2015.

DEPRESIJA I ETERIČNA ULJA

Neki dan sam se bacila na izradu uljne mješavine prvenstveno protiv stresne tahikardije i palpitacije za osobu koja je imala u svojoj povijesti bolesti dijagnozu depresije i to ozbiljne - kliničke.
Kako nisam liječnica nego kemičarka koja se dokvalificirala za aromaterapeuta nemam običaj petljati se u liječenje no ovaj put s obzirom na vlastito iskustvo sa sličnim anksioznim stanjima i vlastitim bolestima znam kako eterična ulja u ovakvim situacijama djeluju po meni bolje nego svi medikamenti poznati alopatskoj medicini. Jednostavno rečeno, lijekovi koji se koriste u alopatskoj medicini a vezano za depresiju i uz nju vezane probleme, samo prikrivaju odnosno liječe posljedice ne i uzroke koje su doveli do problema.

Mješavina koju sam napravila sastoji se od:
Biljnog ulja sjemenki pamuka (biljno ulje ovdje koristim samo kao nosač eteričnih ulja) koje se brzo upija.
Emolijansa (sredstvo koje ubrzava i olakšava ulazak ulja u organizam -  pojačava apsorpciju cijele mješavine) Cetiol V.
Eterično ulje Cananga odorata extra poznatije kao ylang - ylang. Ylang - ylang je svoje mjesto u ovoj mješavini pronašao zahvaljujuči činjenici da djeluje opuštajuče i anksiolitički i primjenjuje se kod stresnih tahikardija, povišenog krvnog tlaka  te ima blago euforičko djelovanje što je bitno ukoliko osoba ima problem depresije.
Eterično ulje Citrus aurantium ssp. amara ili gorka naranča (dobiveno iz usplođa ploda) - ulje predivnog mirisa, a svoje mjesto u ovoj mješavini našlo je zbog svojeg djelovanja kod tjeskobe, napetosti, stresa, depresije. Djelovanje ovog ulja na emocionalnoj razini je jednostavno fascinirajuče čak i samo kroz suhu inhalaciju - potvrđeno u praksi, no u mješavinama koje se nanose na kožu djeluje na svim razinam: fizičkoj, emocionalnoj i duhovnoj. Osobno volim ga koristiti kod osoba koje su negdje po životnom putu izgubile smisao vlastitog postojanja. Meni je ovo ulje pomoglo puno puta u nekim situacijam i volim raditi mješavine s gorkom narančom.
Eterično ulje lavandula angustifolia poznata kao prava lavanda koja u ovoj mješavini ima zadatak opustiti, umiriti osobu, te je dodana u maloj količini kako njen hipnotički i uspavljujuči učinak ne bi prevladao.

Par kapi (3 - 4) nanosi se na dio srčanog energetskog centra - srčana čakra ilitiga prsa junačka, te 2 - 3 kapi na zapešće.

Kao i kod svih proizvoda koji sadrže eterična ulja i mirise ne izlagati se direktnom suncu ili solariju nakon nanošenja - jednostavnije nema sunčanja. Univerzalna napomena a pogotovo s obzirom na trenutačno vrijeme kad sunce neumljivo prži, izbjegavajte izlaganje suncu nakon nanošenja bilo kakvih mirisnih preparata: dezića, parfema, mješavina s eterični uljima u večim koncentracijama, moglo bi doći do neželjenih oštećenja na koži.

I to je to, uz rad na sebi koji je neizbježan dio kod svakog liječenja, ne samo u alternativnim terapijama, uspjeh ne bi trebao izostati

petak, 17. srpnja 2015.

PILING MASKA PROTIV MITESERA

Nakon poprilično duge pauze vraćam se na isprobavanje pokupljenih i prikupljenih recepata za uljepšavanje i njegu lica i tijela.

Evo jednog isprobanog dobrog recepta za piling masku protiv mitesera pokupljenog sa stranice WORLDTRUTH.TV

Sastojci su slijedeći: 2 žlice sode, 2 žlice smeđeg šećera i četvrtina šalice soka iscijeđenog limuna.
Ja sam iscijedila sok jednog limuna i stavila bijeli šećer (nisam imala smeđi) te sodu bikarbonu.
Dolazi do jakog pjenjenja pa prvo pomiješajte šećer i sodu i onda polako dodavati limunov sok miješajući dok sav sok ne dodate u smjesu, miješajte da dobijete konzistentnu masu. Nanesite na lice lagano masirajući i dobro pazite na oči, izbjegavajte dio oko očiju. Ostavite smjesu na licu 15 min, lagano se stegne, mene je i lagano "bockalo". Nakon 15 min isperite masku toplom vodom i laganim masirajućim pokretima i dalje pazite da vam smjesa ne uđe u oči. Koža je bila mekana i osvježena. Lagano zateže kožu te je idealna za masnu i mješovitu kožu. Nakon maske nanesite svoju uobičajenu kremu za lice.

 Napravljenu količinu možete koristiti više puta, ostatak držite u hladnjaku.

Moja ocjena na tabeli od 1-5 bila bi četvorka, pet ostavljem za senzacije ako se dogode.

 Općenito piling se ne preporuča više od jednom tjedno za masnu i mješovitu kožu i dva puta mjesečno za suhu kožu.


petak, 29. svibnja 2015.

REAKCIJA NA ČLANAK: MIRIS ZA WC KOJI TRAJE DANIMA

Malo morgen!

Naime, u članku sam pročitala da se nanese eterično ulje koje volite na unutarnju stranu role wc papira i imate mirisnu prostoriju danima.

E nije!

Ukoliko imate pravo eterično ulje dobiveno bilo kojim postupkom iz biljke, takvo et ulje je prvenstveno lako hlapivo. 
Lako hlapivo znači upravo to: lako hlapi ili brzo hlapi ili brzo isparava.

Et ulja su smjese određenih kemijskih spojeva koje proizvodi biljka kako bi prvenstveno zaštitila sebe ili privukla potrebne joj oprašivače ili odbila štetnike.

Ti kemijski spojevi su razni, neki od njih brže neki sporije isparavaju, Ukupnost ili sinergija tih spojeva čine ulje djelotvornim za određene tegobe. Ukoliko ostavite bočicu ulja otvorenom neko vrijeme, najlakše hlapive komponente će ishlapiti i ulje će izgubiti na djelotvornosti.
Eterična ulja su koncentrirana - što znači da je u maloj količini, obično 5 ili 10 ml velika koncentracija djelatnih tvari i uglavnom je zabranjeno direktno nanošenje eu na kožu ili sluzncu, a apsolutno je zabranjeno oralno uzimanje čistih eteričnih ulja.

Prvenstveno iz tih razloga, a ima ih još, savjet o mirisnom wc danima je neistinita. Možda na taj način mogu djelovati mirisna ulja - sintetski dobiveni mirisi koji imaju stalan miris i dugotrajniji, no i tu postoje razlike koje proizlaze iz načina na koji su proizvedeni.
I nije najpametnija stvar nanositi eterična ulja na wc papir koji koristimo kao wc papir, neka eu mogu biti agresivna za sluznicu.

Prava, terapijska eterična ulja su relativno skupa pa ih je prava šteta koristiti na krivi način jer kada se koriste kako treba imaju fantastična djelovanja.

nedjelja, 10. svibnja 2015.

POZITIVNO RAZMIŠLJANJE I KORAK DO LUDILA

Ako ste ikada pročitali neku knjigu ili tekst moderno zvan samopomoć ili moderna psihologija, a vjerojatno ako čitate ovaj post jeste, to znači da kao prvo imate neki problem koji želite riješiti i da pokušavate s tzv. radom na sebi.
Ne znam ni sama koliko sam takvih knjiga pročitala negdje na početku svojeg rada na sebi, od liječnika, psihologa, terapeuta raznih profila i zaključak koji izvire iz svih tih poruka je: pozitivno razmišljaj. Ponavljaj u beskonačno pozitivne izreke - afirmacije, oprosti svima, razgovaraj sa sobom, osvjesti svoja negativna uvjerenja, preuzmo odgovornost za svoj život
Ma razmišljaj ti pozitivno kad imaš osjećaj da:
- želiš nekog određenog zveknuti iz sve snage jer ti jednom gestom ili rečenicom upravo razrušio nešto što si gradio mjesecima
- kad ti je dan od kada oči otvoriš eto loš
- kad ti ništa ne polazi za rukom
- kad ti je egzistencija ugrožena (i onih koje voliš)
- kad imaš osjećaj da udariš glavom u zid gdje god da se okreneš
Promatram ljude s kojima dolazim u kontakt, poslovno i privatno. Kroz razgovor nekako uvijek uspijem uvidjeti gdje je problem i zaključila sam da stvarno u životu imamo određene situacije koje se stalno ponavljaju i ponavljaju sve dok ih na neki način ne riješimo.
Oni koji su započeli rad na sebi znaju o čemu govorim. Ukoliko ste isprobali neku od tehnika iz raznih knjiga o samopomoći onda znate da ponavljanje izreka ma kako one pozitivne bile i koliko god ih puta ponovili u sebi na glas na papiru - ne funkcionira.
Možete se oblijepiti pozitivnim porukama i izgledati kao hodajući post-it, ali ono što je najbitnije u svemu tome i do čega je i zbog čega je ta metoda uspješna ili bi trebala biti nekako uvijek izmakne iz objašnjenja.
Čovjek je biće koje ima svoje fizičko tijelo, svoje emocije, svoje misli i svoja uvjerenja (ovo zadnje pripada u duhovnost).
Ukoliko ne pronađete način da povežete sve svoje oblike postojanja teško da će ponavljanje bilo kojih izreka išta promijeniti u vašem životu.
Iz mojih iskustava ono što najčešće nedostaje je vjera. Vjera u sebe, vjera u uspjeh, vjera u bilo što što radite, vjera u metodu koju provodite.
Na drugom mjestu je određivanje onog što želite. Nije problem izraziti ono što ne želite nego ono što želite. Probajte: izrecite ono što želite i razmislite o tome, razmislite o načinu na koji to ostvariti, o osjećajima koji se javljaju kada to konačno ostvarite.
To je većini teško napraviti, zamisliti, odrediti čak i izreći i samima sebi a kamoli nekom drugom. A taj netko drugi je vrlo bitan. 
U svijetu kapitalizma izgleda da skoro svaka osoba ima svog terapeuta, s kojim razgovara o svojim problemima, očekivanjima, željama. O svemu onom o čemu su ljudi na ovim prostorima razgovarali sa svojim prijateljima, rođacima, obitelji.
Kako nam se negdje po putu izgubila prisnost i vrijeme i takvi razgovori i pretvorili se u poruke preko raznih uređeje, a kada se nađemo sa prijateljima većinu vremena provedemo pričajući o problemima i žaleći se na sve i svakog dobili smo stanje koje vidim na terenu:
Ne znamo što želimo.
Ne znamo u što vjerujemo.
Puni smo kritika i prema sebi i prema drugima.
Blokirani smo strahom od svega: posla, obitelji, za obitelj, za egzistenciju, za sebe, za one koje volimo.
Blokirani smo neodlučnošći, mržnjom ili tvrdim uvjerenjima za koje znamo da nam ne pomažu.čak i štete.
Pa kako onda u svemu tome ići dalje u radu na sebi.
Prije nego što totalno podivljate i završite u žutari, rekao bi jedan moj prijatelj, nađite nekog za razgovor, bilo terapeuta bilo prijatelja kojem vjerujete i razgovarajte u živo, ne preko telefona, mobitela, poruka isl. nego licem u lice. To nam svima nedostaje, dobar razgovor o nama, ne o politici nego o vlastitim uvjerenjima, slušajte se, pitajte se što želite, u što vjerujete i tek tada možete nešto i promijeniti.
 I neće biti lako, jer da je lagano onda to ne bi bio problem.

ponedjeljak, 4. svibnja 2015.

PRIRODNI DEZODORANSI - SASTAV I IZRADA

Prirodni dezodorani, lako se rade, možete napraviti količinu koju želite. A koliko su djelotvorni?
Najbolje isprobati - na sebi.

Moj rcp:
30 g škrobnog brašna (gustin) ili brašno Tapioce (ne sadrži gluten za one koji ga ne podnose)
50 g sode bikarbone
Ove sastojke izvagati u posudu u kojoj će te kasnije dodati ostale sastojke. Ja koristim staklenu zdjelicu.

U laboratorijsku čašu odvagati:
25 g kokosovog ulja
25 g kakao maslaca
4 - 6 g voska pčelinjeg

U vodenoj kupelji zagrijavati čašu sa odvaganim uljima dok se svi sastojci ne otope, to je zbog voska na otprilike 70 stupnjeva celzijusa, ne zagrijavati duže nego što je potrebno, pogotovo ne na previsokoj temperaturi, nema potrebe a i ulja su osjetljiva na visoke temperature.

U otopljena biljna ulja možete dodati eterična ulja.
 Moja kombinacija je:
1 kap eu pačulija
8 kapi eu limuna
3 kapi lavande
3 kapi palmarose
Budite brzi sa dodavanjem eu da vam se smjesa ne počne stvrdnjavati.
Koristim terapeutska eterična ulja, i u ovoj kombinaciji i količini do sada nisu izazvala nikakvu neželjenu reakciju. Uvijek oprez sa eteričnim uljima, paziti na količinu i vrstu. Ukoliko ste alergičar ili imate osjetljivu kožu pitajte za savjet aromaterapeuta ili u trgovini u kojoj kupujete eterična ulja.

Općenita preporuka za većinu preparata koji sadrže mirise, bilo eterična ulja bilo sintetske mirise, znači razni parfemi, toaletne vode, dezodoransi i sl, da ih se ne nanosi prije sunčanja ili solarija. Mogu u kombinaciji sa UV zrakama izazvati alergijsku reakciju ili oštečenje kože.

Ukoliko želite koristiti mirisna ulja morate znati da su to većinom  sintetski spojevi i tako vaš dezodorans gubi vjerodostojnost prirodnog.

Ulijte otopljena biljna ulja u smjesu sobe bikarbone i gustina, dobro promiješajte dok ne dobijete ujednačenu smjesu bez grudica i napunite posudu ili više njih koje ste pripremili za čuvanje vašeg dezodoransa. Pričekajte da se smjesa sasvim ohladi prije zatvaranja posude.

Prednosti:
- nema štetnih sastojaka
- djeluje protiv neugodnih mirisa
- odličan je za nježnu kožu pazuha
- može se nanositi odmah poslije depilacije
- ne spriječava znojenje

Mane:
- ne spriječava znojenje
- može ostaviti tragove na nekim odjevnim predmetima

Sve što nanesemo na kožu ulazi u naš organizam.

Udruga Aromarosa održava radionice prirodne kozmetike na kojima možete naučiti kako djeluju eterična i biljna ulja te kako izraditi prirodnu kozmetiku. Informacije na mob:091-552-8545 ili u inbox na fb Aromarosa.




nedjelja, 3. svibnja 2015.

ISKUSTVA IZ PRVE RUKE, MASKA ZA LICE


Stvarno ne znam da li ljudi kada nešto objave, podijele kao savjet, ikada isprobaju ono što promoviraju.

Već dulje vrijeme nailazim na razne maske za lice iz kućne radinosti sa sastojcima koji iz mojeg iskustva mogu imati malo drugačije posljedice nego što su navedene u receptima.

Jedan takav recept sam isprobala na vlastitoj koži. Lica.

Kurkuma. Začin, izrazite naranđasto - žute boje, odličan kao začin. Barem meni, volim ga stavljati u juhe, saftiče i sl.

Danas sam napravila masku za lice. Sa kurkumom. Van svih mojih uvjerenja, ali da ne bi bilo da kritiziram nešto što nisam probala evo iskustva.

Recept glasi: jedna žličica kurkume u prahu, jedna žličica meda, jedna žličica jogurta. Napraviti glatku smjesu, nanijeti na lice, držati 30 min, isprati.

 Očekivani rezultat: čista koža bez mitesera, nahranjena divna koža.

Dobiveni rezutat: mekana koža, žuta ko maslačak. 

Naime, kurkuma boji kožu u žuto. Osobno imam maslinasti zahvalni ten i zamislila sam si par prijateljica sa nježno bijelom kožom nakon ove maske. 

Uspjela sam očistiti kožu od posljedica maske i sad mogu reći da mi je koža ako ništa drugo odlično ispilingirana, čista kao nikada jer sam je dobrih 15 min čistila tonikom, vodom, sapunom (što inače nikad ne radim). I to nakon samo 10 min držanja maske, ne znam što bi bilo da sam je držala 30 min kako stoji u rcp.

I tako, zaključak je slijedeći: kurkuma je stvarno odličan začin za jelo, pospješuje probavu, olakšava probavu masnih jela i koliko je meni poznati koristi se kao pigment za bojanje u nekim granama industrije i u prirodnoj kozmetici i BOJI KOŽU U ŽUTO.

Pa tko voli nek isproba i masku za lice, recimo za vrijeme maškara.



utorak, 21. travnja 2015.

ANTICELULITNA ULJA

Celulit je problem broj 1 koji muči večinu žena, pa eto još o uljima koja pomažu u uklanjanju istog.

Kako je napisala Anita Šupe: ako 90% žena ima celulit, a 10% nema, tih 10% nije normalno.
Mene je nasmijalo, znam da neke nije ali ako vlastite probleme možete pogledate s vedrije strane, to već puno govori o vama.

Pozitivan prisup životu i riješavanju bilo kojeg problema kojeg imate daje vam 50% veće izglede za uspjeh. To nisu samo floskule, stvarno je tako. To ne znači da je lako promijeniti naviku i početi razmišljti pozitivno. Zapravo kako kome, upoznala sam osobe koje su to uspjele doslovce "od prve", no mnogo je više onih drugih, zato idemo prvo na fizičke, opipljive komponente koje koristimo kada želimo eliminirati celulit.

Aromaterapija je jedan od prvih izbora kada se radi o uklanjanju celulita. 

Zašto?

Iz jednostavnog razloga, biljna i eterična ulja od kojih radimo preparate djeluju na cirkulaciju, detox, imaju ugodan miris i dolaze do ciljanog dijela odnosno celulita.

Jedan od bitnih razloga je upravo taj što ti preparati imaju sastav koji omogučuje prolaz do tkiva koji su zahvačeni celulitom.

Biljna ulja koja koristimo su:
Macerat bršljana: na našem tržištu najčešći je macerat bršljanja u rafiniranom suncokretovom ulju. Kada se radi macerat, biljka koju maceriramo prelijemo nekim medijem, u ovom slučaju biljnim uljem i ostavimo neko određeno vrijeme kako bi se aktivne komponente otopile u ulju. Vremenski period je obično oko 3-4 tjedna, može biti i duže ali nikako kraće, i to je razlog zbog kojeg se koriste rafinirana ulja pogotovo ako se radi o proizvodnji na veliko. Takav macerat imat će dulji rok trajanja. Osobno stavljam 30-40% macerata bršljanja u svoje mješavine.
Macerat centele (Gota kola): na našem tržištu ima već gotovih macerata ili se kupi biljka u prahu i zatim se macerira. Ako kupujete biljku čiji će te macerat koristiti za uklanjanje celulita, macerirajte u ulju makadamije. Inače, centela je odlična i za druge namjene - njega kože lica i tijela, kod problema s venama.
Ulje makadamije: odlično za njegu kože, anti age ulje koje se koristi i kod izrada krema za lice i tijelo. Osobina ulja makadamije je brzo upijanje u kožu i zato ga koristim u preparatima protiv celulita, a ujedno njeguje kožu. Koristi se hladno prešano ulje. Rijetko izaziva alergijske reakcije.
Ulje lješnjaka: također hladno prešano. Može izazvati alergijsku reakciju kod osoba alergičnih na lješnjak, no za one koji nemaju s tim problema ulje lješnjaka je odličan izbor kod problema s venama i popucanim kapilarama i ja ga stavljam u mješavinu kada osoba ima takvih problema. Također se brzo upija što je i namjera kod izrada preparata koje nanosimo svakodnevno, izbjegnemo dugotrajno umasiravanje i štedimo na vremenu. Koža nakon primjene ne ostaje masna, ulja se brzo upiju, koža je nahranjena i glatka i možemo se odjenuti bez bojazni da ćemo zamastiti odjeću. Preporuka je i nanositi uljne preparate nakon tuširanja kada je koža otvorenih pora i lakše upija,
To su biljna ulja koja ja koristim kod izrade anticelulitnih preparata. 

Sada krećemo sa eteričnim uljima koja djeluju na smanjenje celulita:
Cedar atlaski (Cedrus atlantica) - Pinaceae
Cedar himalajski (Cedrus deodara) - Pinaceae
Cedar virđinijski (Juniperus virginiana) - Cupressaceae
U mojim mješavinama kombiniram atlaski i virđinijski ili himalajski i virđinijski cedar. Atlaski i himalajski cedrovi imaju slično djelovanje, utječu na cirkulaciju limfe, arterijsku cirkulaciju i na topljenje masnih stanica, razlikuju se u mirisu i cijeni ( ne znatno). Virđinijski cedar ne pripada istoj porodici kao prethodna dva cedra a po djelovanju on je venotonik - poboljšava vensku cirkulaciju. Znači s cedrovima obuhvatili smo limfu, arterijsku i vensku cirkulaciju te masne stanice. Eterična ulja cedrova po mojem iskustvu a i prema literaturi su sigurna za korištenje u preparatima koji se nanose na kožu, ne izazivaju alergijske reakcije. Problem može biti jedino miris i to atlaskog ili himalajskog cedra, nekima se jednostavno ne sviđa, to ima svoju pozadinu u djelovanju eteričnih ulja na emocije i um. Ti cedrovi na emocionalnoj razini djeluju na prihvaćanje promjena u životu, što je mnogima teško. Svi cedrovi zabranjeni su u trudnoći.

Borovica (Juniperus communis) - Cupressaceae
Još jedno ulje iz porodice Cupressaceae koje svoje mjesto u anticelulitnim pripravcima zaslužuje zbog djelovanja na limfu - smanjuje edeme - nateknuća izazvana nakupljanjem limfe. Na emocionalnom polju borovica je ulje koje obnavlja odlučnost, zamjenjuje izoliranost kretanjem, otvara osobe, za koje kažemo da su invertirane, vanjskom svijetu. Ne koristiti u trudnoći.

Čempres (Cupressus sempervirens) - Cupressaceae
Opet ulje iz porodice Cupressaceae, no njegovo djelovanje na otečena tkiva i vensku cirkulaciju čini ga uljem odabira kod takvih problema, kao i kod osoba koje su negdje po putu izgubile vjeru i volju za životom, budi seksualnu - životnu energiju. Zabranjeni u trudnoći.

Eukaliptus limunski (Eucalyptus citriodora) - Myrtaceae
Kada sam ušla dublje u svijet eteričnih ulja dobila sam saznanje kako se i iz koje biljke, iz kojeg njenog dijela i na koji način dobivaju eterična ulja. Jedno od ulja koje nisam poznavala je ulje limunskog eukaliptusa. Eukaliptus, iako nije biljka našeg podneblja već nam dolazi iz Australije, nije bila nepoznata, na našem tržištu prodavali su se proizvodi za dišne puteve na bazi eukaliptusa. Limunski eukaliptus se koristi kod celulita zbog svojeg protuupalnog djelovanja, opušta mišiće, ima lagano analgetičko djelovanje (protiv boli). Ja ga koristim kod osoba kod kojih je celulit bolan na dodir, koje imaju česte grčeve u mišićima, no kako  djeluje i na snižavanje krvnog tlaka pazim da ge ne koristim kod osoba s niskim tlakom. To se potvrdilo u praksi kada sam na početku svojeg djelovanja prijateljici koja ima konstantno niski tlak stavila limunski eukaliptus u mješavinu i doslovno je uspavala. Zato uvijek tražim povratne inf za djelovanje svojih mješavina, možda nikad ne bih kopala toliko duboko po raznoj literaturi da nije bilo povratnih inf. Već iz fizičkog djelovanja može se očitati emocionalno djelovanje nekog eteričnog ulja, limunski eukaliptus koristim kod osoba koje su uznemirene, reagiraju burno kod i najmanjeg povoda, najčešće imaju i povišen krvni tlak, a zapravo su izgubljene u svijetu u kojem žive, burne reakcije i napadi izviru iz straha, ljutnje i nesigurnosti I eto to je ulje limunskog eukaliptusa koje se ne koristi kod problema s dišnim putevima, već kod celulita. Ne koristiti u trudnoći.

Kadulja (Salvia officinalis) - Lamiaceae
Ovo je jedno od ulja gdje je razlika između čaja i eteričnog ulja velika. Čaj koristimo kod problema s dišnim putevima, želučanih tegoba i relativno je bezopasan. Eterično ulje ljekovite kadulje je već druga priča, svoje mjesto u anticelulitnim mješavinama zahvaljuje prije svega zbog svog djelovanja na masne stanice, posjeduje lipolitičko djelovanje. To zanči da ga koristim kod osoba koje imaju problem i sa prekomjernom tjelesnom težinom i sa celulitom. Ovo ulje nosi energiju zrele, mudre žene, vraća ženama vjeru u svoj spol, za žene koje su negdje na životnom putu počele vjerovati kako bi bilo bolje da su rođene kao muškarci i počinju sebe gledati kroz tu prizmu, i teško prihvaćaju ženski aspekt života: promjene, cikluse, ženske atribute. Kadulja pripada u skupinu ulja bogatih ketonima i mora se paziti na koncentraciju u mješavinama, može djelovati neurotoksično. Nadalje imitira djelovanje estrogena i ne smije se koristiti kod tumora ovisnih o estrogenu, a ja ga ne koristim kod osoba koje koriste kemijske kontraceptive. Kadulja je apsolutno žensko ulje, u nekim drugim kombinacijama odlično djeluje kod problema u menopauzi, problema sa menstrualnim ciklusom. Apsolutno zabranjena u trudnoći, već i mirisanje može dovesti do kontrakcije maternice.

Limun (citrus limon) - Rutaceae
Eterično ulje limuna dobiveno iz kore stavljam u mješavinu kada osoba ima popucale kapilare, ovo ulje jača stijenku kapilara i spriječava daljnje pucanje. Mora se paziti na koncentrciju jer može iritirati kožu a ima i fototoksično djelovanje - izaziva oštećenja kože prilikom izlaganja suncu. Za takva ulja uvijek se daju savjeti da se ne nanose prije sunčanja ili odlaska u solarij. Jednom sam imala prilike vidjeti kako izgleda jako oštećenje kože kada se ne sluša savjet aromaterapeuta, bilo je u pitanju eterično ulje bergamota i nakon sunčanja u solariju osoba je dobila opekotine na velikoj površini tijela. Na emotivnoj razini limun je ulje koje budi, jača koncentraciju, izoštrava svijest. Izbjegavati u trudnoći.

Lavanda (Lavandula angustifolia) - Lamiaceae
Iako lavanda nema cirkulatorno djelovanje znam je uključiti u mješavinu kada osoba ima celulit bolan na dodir, zbog njezinog analgetskog djelovanja te kod osoba koje imaju izrazite simptome nervoze i stresa. Emocionalno, lavanda nosi energiju majke, nekog tko pruža podršku, pomaže nam nositi se sa izazovima koje donosi život, kada smatramo da smo sami, ostavljeni i osamljeni.

Naranča gorka (Citrus aurantium amara) - Rutaceae
Eterično ulje dobiveno iz kore koristim zbog njegovog cirkulatornog djelovanja, ali možda više zbog djelovanja na psihu. Ovo ulje djeluje kod tjeskoba, napetosti, stresa kod onih osoba koje su izgubile vedru stranu, smisao za humor, dobro raspoloženje. Vraća dobro raspoloženje i radost u život. Sjetite se kako djeluje miris naranče kada u zimskim mjesecima netko zamiriši cijelu prostoriju, obratite pažnju na promjenu raspoloženja svih prisutnih. Kao kod većine ulja dobivenih iz citrusa treba se paziti na koncentraciju - fototoksično ulje i može irirtirati kožu.
Iako nije često, u mješavinu znam staviti i ulje dobiveno iz listova gorke naranče koje ima spazmolitičko djelovanje - kod osoba koje imaju česte grčeve u mišićima nogu.

Pačuli (Pogostemon cablin) - Lamiaceae
Pačuli ima izraziti miris koji već u malim količinama može "preuzeti" dominantan miris u mješavini pa treba paziti na doziranje, stavljam ga kod problema sa venama, odličan je venotonik, ali napravim procjenu emotivnog stanja. Pačuli je za one osobe, žene koje imaju u sebi onaj snažni osjećaj i mogučnost uspjeha ali su sputane svješću da su žene koje bi trebale biti isključivo majke i supruge i dobra djeca svojim roditeljima. Pačuli ima snagu osloboditi žensku snagu koja može pokrenuti svijet. Kod pačulija uvijek dajem ulje na mirisanje, stvarno ima snažan miris koji nije svakome ugodan. Iako ga se koristi u muškoj kozmetici, znam mnogo muškaraca koji ga izrazito ne vole. Zanimljivo, zar ne?

Ružmarin (Rosmarinus officinalis) - Lamiaceae
Kao i kod eukaliptusa, podjelu prema kemotipovima naučila sam kada sam se počela intenzivnije baviti etričnim uljima. Tako od svih kemotipova ružmarina, kod celulita koristim 1,8 - cineol koji ima cirkulatorno djelovanje, U mješavini osim kao cirkulatorno ulje ima i "zadaću" pokretača, samo brzo prodire kroz kožu a u mješavini pomaže i prijenos ostalih etričnih ulja do područja zahvačenih celulitom. Za ružmarin kažu da je biljka sjećanja pa nam tako pomaže sjetiti se vlastitog životnog puta. Ne koristiti u trudnoći.

Smilje (Helichrysum italicum) - Asteraceae
Vrlo rijetko stavljam ovo ulje u pripravke protiv celulita, ovo je jedno od mojih favorit ulja za njegu kože, odlično regenerira kožu, dokazano u praksi. Skupo ulje i ulazi u mješavinu kada ocijenim da osoba osim što ima problema sa venama i čestim podljevima (masnice), ima oštećenu i izrazito suhu kožu. Emocionalno, za osobe koje imaju duboke neriješene konflikte i negativne emocije potisnute duboko u sebi.

To bi bilo to. U aromaterapiji postoji pravilo da se u preparatu miješa od tri do pet eterična ulja kojima pokrivamo djelovanje na određeni problem, kod anticelulitnih mješavina koncentracija iznosi od 7 - 10%, barem moje mješavine imaju tu koncentraciju i pokazale su se djelotvorne u borbi protiv celulita.

Osim uljnih mješavina uvijek dajem preporuku o uzimanju čajeva barem mjesec - dva, vježbanje prilagođeno osobi, prehrana prilagođena osobi i promjena u razmišljanju; celulit nam puno toga otkriva o nama. Može biti jako izražen, vidljiv samo kada uhvatimo tkivo između prstiju, bolan, raspoređen na cijelo tijelo ili samo na pojedinim dijelovima, i ima sve više muškaraca koji se moraju boriti s njim.


nedjelja, 19. travnja 2015.

ČAJEVI ZA DETOX

Na našem tržištu postoje gotove biljne mješavine -čajevi- koji se koriste za detox.

Čajevi za detox se deklariraju kao: čajevi za čišćenje, čajevi za čišćenje organizma, čajevi za cirkulaciju, čajevi za mršavljenje.

Koja je razlika?

Kada na čaju piše samo čaj za čišćenje onda je to mješavina koja se koristi kod zatvora - opstipacije - i sadrži biljke koje djeluju na crijeva, pojačavaju peristaltiku crijeva i takve mješavine bi trebali koristiti kada imate trenutni problem sa stolicom. Ako vam je probava inače uredna te iz nekog razloga trenutno nemate stolicu onda su takve mješavine OK. Ono na što trebate obratiti pažnju: ukoliko je do zatvora došlo zbog nekog medicinskog zahvata, pogotovo u probavnom sustavu, savjetovanje sa liječnikom je obavezno zato što takve biljne mješavine mogu sadržavati biljke koje su dosta agresivne za crijeva - mogu izazvati jake crijevne grčeve. Dugotrajna upotreba ovako deklariranih čajeva iz mog iskustva nije preporučljiva jer cilj je uspostaviti normalno funkcioniranje probavnog sustava a ne da postanete ovisni o čaju, jer naše tijelo je stvarno fantastično i ne troši se ako ne mora. To znači da kada naše tijelo zaključi da je brigu o peristaltici crijeva "preuzeo" vanjski faktor, u ovom slučaju čaj, više se ne bavi tom tematikom, smatra to riješenim - čaj brine o probavi znači ne moram ja. Znam dosta ljudi koji takve čajeve uzimaju godinama jer bez njih nema stolice. Bolje je riješenje drugim metodama navesti naš probavni sustav na rad: prehrana, vježbanje, vježbe disanja i način razmišljanja. Žene češće imaju problema sa probavom kako zbog fizičkog tako i zbog mentalnog sklopa. Biljke koje se nalaze u takvim čajevima su: sena, krkavina (frangula), komorač, anis, kamilica, sjeme lana - biljke koje djeluju na peristaltiku crujeva i bolje probavljanje hrane.

Čaj za čišćenje organizma - pod tim nazivom možemo obuhvatiti one čajne mješavine koje se deklariraju kao čajevi za mršavljenje, čajevi protiv celulita, čajevi za detox, čajevi za cirkulaciju. Za razliku od čajeva za probavu sastav im je drugačiji, obuhvačaju biljke koje djeluju na mokračni sustav prvenstveno na rad bubrega: kopriva, list, breza list, preslica, lipa, suručica, zatim biljke koje sudjeluju u procesu probave i utječu na crijeva, želudac i jetru: maslačak list i korijen, ružmarin, čičak korijen,kamilica, menta, stolisnik. Takve mješavine pomažu našim organima i organskim sustavima da rade svoj posao. Kada preopteretimo naše organe i oni više ne mogu sami odraditi ono za što su zaduženi, šalju nam signale da im treba pomoć: nadutost, prekomjerna tjelesna težina, izostanak stolice, zadržavanje tekućine, pucanje kapilara, izražene vene, upale vena, loša periferna cirkulacija - hladne ruke i noge -,loša cirkulacija u predjelu vrata, celulit.

Čajne mješavine ili bilje koje se i samostalno mogu koristiti za navedene probleme su pomoć našem organizmu da bi obavio i vratio svoje funkcije u normalu. 
Ukoliko imate neki ozbiljni zdravstveni problem dobro se raspitajte prije uzimanja preparata u slobodnoj prodaji, biljke su ljekovite i imaju svoj opseg djelovanja no u nekim slućajevima mogu imati i nuspojave, a neke biljke su zabranjene kod određenih bolesti ili stanja. Npr. ako ste alergični na kamilicu nemojte uzimati mješavinu koja je sadrži. Primjer iz prakse: moja prijateljica ima poremećaj u metabolizmu kalcija i svaki put joj je loše od čajeva koji sadrže preslicu koja se koristi kod npr. osteoporoze. I to znači da preslica nije biljka koja će njoj pomoći.

No samo čajevi nemaju tu moč da vrate naš organizam u normalno djelovanje. Što znači slijedeće: kada uzimate čajne mješavine ili bilo koja pomoćno ljekovito sredstvo a ne mijenjate navike koje su dovele do određenog problema nećete postići uspjeh kakvim ste se nadali. Čaj ne može poništiti previše unešenih kalorija, ne može uvjeriti organizam da se krećete ili bavite nekom tjelesnom aktivnošću ukoliko to ne radite, ne briše vaš stres i loše emocije i misli. Jednostavno čaj to ne može. Radeći u biljnoj ljekarni često sam nakon proljtne groznice za čajevima za mršavljenje čula kritike nezadovoljnih kupaca koji su se došli žaliti da eto piju čaj već mjesec dana a ni grama nisu smršavili. Uvijek sam pitala o prehrambenim navikama, koliko se bave nekom aktivnošću, zašto žele smršavjeti - koji im je najbitniji razlog, što će gubitkom kilograma dobiti ili izgubiti i sl.

Odgovor bi uvijek bio ovako nekako: ma što me sad tu ispitujete, na reklami lijepo kažu da možeš jesti koliko i što želiš, piješ čaj i kile se tope.
A moj odgovor bi bio: vidim, vi ste eto dokazali tu reklamu.

Drage moji i dragi moji, pa valjda to s reklamama smo već trebali prerasti. To je isto toliko istina koliko i da nosimo u torbici detergent za pranje rublja u npr. kazalište i to onaj od 3 litre, i da svisci pakiraju čokoladu, i da nakon što pomirišimo omekšivač odemo u paralelni cvjetni svemir. Reklama je reklama, k vragu. 

Ako znamo da unosimo neki broj kalorija hranom i pićem i da trošimo neki broj kalorija svakodnevnim aktivnostima - formula je jednostavna: kada je unos kalorija i potrošnja istih ista tjelesna težina je stalna, kada unosimo više nego trošimo - debljamo se, kada trošimo više od unosa - mršavimo. Jenostavno. 

Sve biljke ovog svijeta i svi preparati ovog svijeta pomažu, oni bez greške odrade svoje, imaju svoj prag djelovanje, oni koji opstruiraju djelovanje smo mi: vjerovat ćemo reklami, slavnoj osobi koja se kune u djelovanje tablete, ma svima osim sebi samima.

Porazgovarajte ponekad sa sobom, poslušajte svoje tijelo, tu će te pronaći sve odgovore. Ne kritizirajte sami sebe, ne svadite se sa svojim tijelom, pokušajte slušati. To nije reklama, ne obećava da će te u tri dana imati 10 kila manje, biti bez bora i da će svi problemi samo puf i nestati, ali obećava ćete opet pronaći sebe i radost u životu. Možda ne odmah ili u tri dana ili deset, ali znat će te da radite nešto dobro - za sebe. I to nije grijeh. Ponavljam kada ste zadovoljni vi, svi oni koji vas vole o kojima brinete bit će sretniji. Sretni i zadovoljni ljudi šire pozitivu a to je no što nam svima treba.

subota, 18. travnja 2015.

MASERI SVIH ZEMALJA.... ZAŠTITITE SE

Znam da će ovo nekima biti čudno i meni je bilo ali ovako: maseri nemaju veze s Masonima gledajući profesiju, možda nekome riječi zvuče slično ali to je jedina poveznica. Da li ima masera koji su Masoni to je već druga priča i to stvarno ne znam.

Ono što sigurno znam to je dosta velik broj masera kojima nikada nitko u toku njihovog školovanja nije objasnio kako da zaštite sebe prilikom rada, i to je dovelo do toga da mnogo ljudi koji se bave masažom "sagore" u roku 5-6 godina. 

Najčešće tegobe su istegnuća tetiva ruku, oštećenja zglobova i oštećenja i bolovi u leđima, pa do razvijanja bolesti unutarnjh organa. Vjerovali ili ne mnoge maserke koje znam obole od nekog oblika malignih bolesti, što dobroćudnih što onih drugih. 

Zašto je to tako?

Kao prvo, dnevna norma odrađenih masaža ne bi trebala prelaziti 4-5 masaža cijelog tijela. Ako masaža traje oko sat, sat i pol to je osam sati rada, i to fizičkog rada. Na drugom mjestu tu su ulja koja koristimo u masaži, ukoliko koristimo 2-3% mješavinu, svaki vaš klijent dobit će svoju dozu. Maser će dobiti ukupnu koncentraciju svih obavljenih masaža, ok kroz manju površinu (ruke), a kako su i maseri ljudi i njima treba određeno vrijeme da bi organizam probavio sva ta ulja. Govorim o eteričnim uljima.

Danas su maseri koji rade u salonima izloženi pritisku i znam da ne mogu reči svojim nadređenima da bi oni taj dan obavili 5 masaža jer im se može desiti da dobiju slobodan dan kako taj tako i sve ostale, da dobiju otkaz. Kako apelirati na vlasnike koji i sami muku muče sa rentabilnošću svog poslovanja iskreno nemam univerzalni recept. Znam samo da ljudi bjesomučno rade dok se ne unište. Doslovno, vidjela sam to. I što onda? Onda i onako dobiju otkaz ili ako su sami vlasnici zaposle nekog drugog ili mijenjaju profesiju. 
Kako prevenirati "samouništenje"?
Osim da odradite manji broj masaža - neki su odrađivali deset pa i više sat vremenskih tretmana - ljudi vježbajte. Određenim vježbama za šake, ruke, ramena, trbušne i leđne mišiće pojačavate izdržljivost vlastitog tijela, dobijate kondiciju, pokretljivost i fleksibilnost a i dokazano je da redovitim vježbanjem utječemo i na pozitivan stav prema životu općenito. Obavezno prije tretmana vježbama zagrijte šake, ruke, zglobove, ramena i istegnite leđa. To sve skupa neka traje 2-3 minute, jer radi se o vašem tijelu. Teško da će netko drugi brinuti o vama, zato se sami pobrinite za sebe.

Ne zaboravite piti dovoljno tekučine i jesti.

Pazite na držanje vlastitog tijela prilikom masaže, pogotovo na položaj leđa i ramena, "zgrbljena" leđa i podignuta ramena put su prema bolnim leđima zauvijek. Kada vam fizioterapeuti objašnjavaju kako se držati prilikom rada, poslušajte ih, znaju o čemu govore.

Pazite na vlastito disanje, nitko od vas ne traži da masirate na dah, ako vam je nelagodno i mislite da previše dišete u klijenta stavite kiruršku masku, klijetu objasnite da nemate ebolu ili neku sličnu bolest nego da se jednostavno štitite. Malo klijenata će imati prigovor.

Ukoliko imate mogučnost istuširajte se nakon svakog tretmana - taj dio pripada u fizičko energetsku zaštitu.

Energetska zaštita: čak i za one koji ne vjeruju u energetske vampire, razmjenu energije i slično, morate priznati da je ama baš svatko tko je ikada bio u kontaktu s drugim ljudskim bićima osjetio da se kraj nekih ljudi osjeća odlično a od nekih bi rado pobjegao što dalje. To je energetska razmjena i ona postoji. Kada nekog masirate ulazite u zonu intimnog prostora i razmjena energija je neupitna, nakon nekih odrađenih masaža osobno osjećam se fantastično dok nakon nekih ili razdražljivo ili iscrpljeno. Kako god bilo i tu postoji način zaštite. Meditacije između tretmana, a za one "eteričnije" zamislite štit kojim branite ulaz negativne energije u svoje polje, zaštitite i klijenta od svoje negativne energije. Za napredne uvijek energiju koju šaljete, šaljite iz srčanog energetskog polja.

četvrtak, 16. travnja 2015.

JOŠ O ULJIMA ZA MASAŽU

Moja učiteljica masaže Renata, fantastična i kao osoba i kao učiteljica usmjerila je moj način masaže kad mi je rekla da me gušt već i gledati kad radim aromasažu nekom klijentu, i tu sam se našla.
 Volim svoja ulja, oni su moji pomagači i moje pouzdanice da će osobe koje masiram nakon tretmana biti i osjećati se bolje.

Uz već spomenuta biljna ulja koja određujem prema tipu kože, ovisno da li je koža osjetljiva, suha, masna, ispucanih kapilara, izraženih vena, ulja biram i prema osjetljivosti osobe prema mirisu - jer i biljna ulja znaju imati teški, jaki miris: maslinovo, avokadovo, sezamovo, bademovo - uvijek pitam prije nego napravim mješavinu.

Tada na red dolaze eterična ulja. Raspisat ću se i o njima, za sada zadržat ću se na onima koje koristim u mješavinama za masažu.
Sve što vrijedi za biljna ulja primjenim i na eterična i još malo proširim.

Eterična ulja nisu ulja u onom smislu kojem definiramo ulja, nisu masna. Sastav im je kompleksan, isparavaju relativno brzo - ovisno od ulja do ulja, zapaljiva su, imaju rok trajanja, imaju svoju terapijsku vrijednost koju treba znati za svako ulje i ako su terapijske kvalitete prilično su skupa.

Iako cijene variraju od ulja do ulja, uvijek kada radite bilo što na bazi eteričnih ulja što ćete nanositi na kožu u bilo kojoj formulaciji neka ta ulja budu terapeutske kvalitete, tražite prilikom kupnje certifikate i neka vam prodavač objasni što znači taj certifikat.

A sada koja ulja ulaze u moje mješavine za masažu: eterično ulje - kratica eu od sada - petit graine lista gorke naranče - koristi se kod mišićnih bolova i grčeva, opušta mišiće omogučava prokrvljenost tkiva i lakši "protok informacija"; eu usplođa gorke naranče - lagano potiče cirkulaciju ali je odlično kod tjeskobe, nervoze - ja ga zovem ulje optimist, vraća pozitivu, pozitivno razmišljanje; eu usplođa mandarine - slično kao i naranča, nema utjecaj na cirkulaciju više na psihu i sigurno je za korištenje; eu atlaski cedar (cedrus atlantica) i eu himalajskog cedra (cedrus deodara) - odlični kod slabe arterijske cirkulacije, potiče limfnu cirkulaciju (detox) i koristi se kod pripravaka za mršavljenje ima svojstvo lipolitika; eu virđinijskog cedra (juniperus virginiana) - odličan za venski sustav; eu lavande prave - lagani analgetik, lagani hipnotik i odlično regerativno ulje za kožu; eu usplođa limuna - kod osoba koje imaju izražene ispucale kapilare na tijelu - kada osoba ima izražene kapilarne i venske probleme, najčešće se to očituje na nogama nema agresivne masaže samo lagana limfna drenaža, eu limuna je odlično za razbuđivanje i koncentraciju; eu geranija - odličan za njegu kože i kod osjećaja tjeskobe i nervoze; eu lovora - mišični bolovi i grčevi, psihološki daje snagu, jača koncentraciju; eu ružmarin 1,8 - cineol cirkulacija općenito i u mješavinama potiče bolju i bržu "dostavu" ostalih eu u mješavini do tkiva; eu smilja u malim količinama u mješavinama kod izrazito suhe kože, fantastično regenerativno ulje.
 Kod izraženih jačih bolova lokalno na mjestu boli na nauljenu kožu kapnem jednu kap zimzelena.


Kombinacija dva do pet ulja u postotku od 2 - 3% daju rezultate koje osobe osjećaju još barem dva do tri dana nakon masaže, uvijek zamolim za povratnu informaciju bila ona dobra ili loša, uvažiti povratnu informaciju način je učenja kroz praksu.
Zato kada idete na masažu obratite pažnju na to s čim vas mažu i masiraju, sredstvo za masažu može imati terapijski učinak ako je dobro odabrano.

KAKO ODABRATI ULJA ZA MASAŽU

Skupljajući informacije o tome što se sve koristi od preparata prilikom masaže, statistike na terenu izgledaju ovako:

Na prvom mjestu u 90% slučajeva koriste se mineralna ulja, tzv baby ulja, zatim slijede biljna ulja uglavnom rafinirana, nakon toga gelovi i emulzije i uvjerljivo na zadnjem mjestu su hladno prešana biljna ulja.

Razlog tome je jednostavno cijena određenog proizvoda.

Kako sam ja ipak terapeut i volim slušati što ljudi govore i kakva su im uvjerenja te što nauče na raznim radionicama, seminarima, školama, kada ih pitam zašto koriste mineralna ulja u masaži najčešći odgovor je da je ulje samo sredstvo kojim se umanjuje trenje prilikom masaže. To i je i nije istina. Ukoliko se ulje koristi samo kao pomočno sredstvo to bi bilo u redu koristiti prilikom školovanja terapeuta masera kada je najbitnije naučiti pokrete, anatomiju, kontinuitet pokreta i kada u nedogled ponavljate neke tehnike da bi ih upamtili i znali primijeniti. 
Neki koriste mineralna ulja zbog toga što biljna hladnoprešana ulja ostavljaju ponekad dosta neugodan miris na plahtama i ručnicima koji se koriste kod masaže i koji su neuništivi ma koli

ko puta oprali iste neki klijenti se užasavaju na spomen bilo kakvih ulja te maseri koriste gelove ili losione i to je OK. 

A sada o tome što su i čemu zapravo služe ulja kod masaže.
Sve, ali baš sve što nanesete na kožu, a što ima dovoljno male molekule koje mogu proći kroz stanice kože završi u našem tijelu, mišićima, krvotoku. I tu nastupa naš sustav za eliminaciju nepoželjnih, nepotrebnih i štetnih tvari, znači uključujemo određene sustave u pogon. 

Mnogo ljudi dijeli mineralna i biljna ulja na osnovi biljna ulja su prirodna, iz čega proizlazi da su mineralna ulja neprirodna. Mineralna ulja se proizvode iz nus proizvoda koji nastaju prilikom rafiniranja nafte, a nafta bar koliko ja znam je prirodna, jedina joj je zamjerka što ti proizvodi jednostavno nisu kompatibilni s našom građom. Iako imamo iste elemente npr ugljik, oni su u nafti i derivatima malo drugačije povezani nego kod biljaka, ljudi i životinja.

Kod masaže onaj dio mineralnog ulja koji može probiti barijeru naših stanica ulazi u naš sustav i kako zapravo naše tijelo odmah dolazi vidjeti što je to dobilo, kada razgleda poklone zaključi da s tim nema što napraviti, nema ih u što ugraditi, proslijeđuje u sustav izbacivanja iz organizma. Zbog toga nam koža nakon primjene prvo vrijeme - par sati bude mekana no nakon toga je još više suha jer takva ulja vole pokupti vodu iz naših stanica, a kako ih tijelo brzo pokušava eliminirati tako odu zajedno s našom vodom.

Biljna ulja koja se koriste kod masaže uglavnom su viskoznija - "gusta" ulja: bademovo, maslinovo, sezamovo, suncokretovo, znači ulja koja se polako upijaju, a po svom sastavu su kompatibilna s našim tijelom. Osim što će nahraniti kožu, ulaskom u naša tkiva i krvotok - nahranit će i njih. Zahvaljujući gomili informacija koje su i više nego kontraproduktivne mnogi su uvjereni da bilo koja ulja nanešena na kožu direkt prelaze u loš kolesterol i talože se na krvnim stijenkama. Za loš kolesterol zaduženo je puno toga no ulja nisu, što je objavljeno nakon što je tridesetak godina cijela planeta uvjeravana kako treba izbaciti sve masnoće iz prehrane pa se ispostavilo da je biokemija ljudskog tijela ipak malo kompleksnija a da nam masnoće očito trebaju.

Biljna ulja korištena u masaži dakle imaju dobar učinak i za klijenta i za masera i odlični su nosioci eteričnih ulja koja otopljena u biljnom ulju dospijevaju do ciljanog sustava - tkiva i organa.

srijeda, 15. travnja 2015.

MASAŽA- DOBROBIT I UČINAK


Osobe koje masiraju nazivamo maseri a masažeri su aparati, uređaji kojima masiramo, to mi je palo napamet napisati kada me frendica nazvala masažerom.

Naša kultura još nije u potpunosti prihvatila i shvatila dobrobit masaže iako su neke civilizacije koje imaju puno dužu povijest od naše odavno otkrile i koriste masažu kao terapiju.
Kako se na našim prostorima masaža smatra luksuzom ili još gore za prikrivanje nekih drugih djelatnosti tako je i odnos prema istoj ili sinonim za neke druge usluge ili osjećaj krivnje jer smo potrošili vrijeme i novac za luksuz.

Kada se to mijenja? Kad nas "uštekne" pa nas liječnik pošalje na terapiju koja uključuje magnete, "priključak na struju" i fizioterapeutu koji nas izmasira i pokaže vježbe koje moramo raditi 
želimo li ostatak života ostati pokretni i kako to stručno kažu - imati kvalitetan život.
Pa koje su onda dobrobiti masaže:
Masaža je jedan od načina za detox - ako je detox eliminacija štetnih i nepotrebnih tvari iz našeg organizma, masažom potičemo cjelokupnu cirkulaciju našeg tijela, utječemo na sustav organa za eliminaciju.

Prokrvljenost tkiva, opuštanje ukočenih mišića, uklanjanje miogeloza - nakupina mliječne kiseline koja ometa protok kisika kroz naša tkiva. Drugim riječima omogučavamo našim stanicama dobivanje kisika koji im je životno važan kao i nama kada dišemo.

Pokretanje limfe - kako smo velikim dijelom voda, naki kažu i do 70%, a kako u taj vodeni dio ulazi i limfni sustav koji slijedom nekretanja postaje statički - onak slikovito od rijeke koja ima stalni protok vode radimo od sebe vodu stajačicu, da ne kažemo baruštinu - masaža pokreće limfu koja između ostalih funkcija ima i zadaću prenosa otpadnih tvari do organa za izlučivanje i eto detox.

Opuštanje - umirujemo naše misli, tijelo je opušteno barem na tih sat - sat i pol uzmemo predah od jurnjave i briga, punimo baterije, osjećamo da netko brine o nama - imamo pravo na to bez da osjećamo krivnju. Briga o sebi znači brigu o svim osobama koje volimo. Kada ste sretni, zadovoljni, opušteni, zdravi imate energije za pomicanje zidova.

Kako odabrati masera? Tako da isprobate razne tehnike masaže kao i masere i odaberete tehniku i masera koji vam najviše odgovara, znat ćete kad "kliknete" s osobom koja vas masira. Nakon masaže trebali bi se osijećati opušteno, smireno i jednom rječju odlično.

 Učinak masaže trebao bi "trajati" pet do sedam dana, ukoliko samo održavate tijelo u formi, za riješavanje nagomilanih tvrdih "kvrga" masaža treba biti tri do četiri puta tjedno.

Pomoć maserima su biljna i eterična ulja koja se koriste kod masaže. Biljna - masna ulja koriste se u masaži kako ne bi došlo do oštećenja kože, odnosno ulje umanjuje učinak trenja a ujedno su i "nosači" eteričnih ulja.



utorak, 14. travnja 2015.

DETOX ILI DETOKS

Slušam jato vrabaca kako raspravljaju o detox tretmanima, te kljun ti je čvršći, perje bujnije, oči sjajnije....Šalim se ali stvarno već i vrapci na grani pričaju o tom fenomenalnom, komercijalnom detoksu.
Kao prvo naše tijelo svaki dan svake sekunde provodi detoks, naša pluća, koža, probavni sustav, mokračni sustav, krvotok - baš svi oni rade na tome da bi mi opstali i ostali zdravi. Pitanje je samo koliko slušamo poruke našeg vlastitog tijela, koliko puta se oglušimo na vapaje koje nam naše vlastito tijelo šalje, a mi smo sve to - i tijelo i misli i emocije i um. I onda kad voda dođe do grla posižemo za svime što se nudi i očekujemo čarobne napitke, tablete, praškove, omatamo se, grijemo, hladimo i.... najčešće ništa. Ostanemo razočarani učinkom i proglasimo sve to samo trikovima kojima nas mame kako bi potrošili novce koje više ili manje imamo ili nemamo.

Pa gdje je istina?

Kako to obično biva, negdje u sredini svih savjeta, reklama i naše intuicje. Kako sam već dva i nešto sitno desetljeća u svijetu bilja, čajeva, krema i svih tih divota - nije sarkazam, ja obožavam večinu tih proizvoda, samo ih treba znati koristiti. Detoksa se obično sjetimo kao i svega pet do dvanaest i želimo sve na brzinu. E nema na brzinu, nismo si na brzinu ni natovarili probleme kojih se želimo riješiti, nema na brzinu ni rješavanja istih.
Kada razgovaram uglavom sa ženama koje žele izgubiti višak kilograma, ili napraviti neki detoks ili se riješiti celulita, poboljšati stanje i izgled kože - uvijek pitam koliko su spremne raditi na tome. I uvijek ispadne da bi neko instant riješenje. E nema i točka.
Te nema se vremena ili novaca ili oboje a ja to prevedem sa ne da mi se uhvatiti u koštac sa samom sobom jer je to bolno. Doslovno, boli i fizički i emotivno i mentalno. Najteže je mijenjati vlastite navike i ljutiti se na cijeli onaj marketing i tim ljudi koji daju sve od sebe (OK kako koji) kako bi nam pomogli u našem dostizanju cilja kojeg smo si zadali
Zato kada se odlučite za neki detoks, skupite informacije na barem tri do četiri mjesta, pitajte što se kojim tretmanom postiže, čitajte upute proizvođača i tu postoje sitna slova i naoružajte se strpljenjem i ustrajnošću. I imajte na umu da briga o vlastitom tijelu treba trajati svih dvanaest mjeseci u godini, briga o tijelu je ujedno i briga o cjelokupnoj osobi iako nas nekako uče da je to samodopadno i egoistično i sebično. Moj komentar na to je da kada je bilo koja osoba zadovoljna sobom kad se osjeća dobro u svojoj koži, to je sretna osoba i oni najbliže njoj su također sretni, jer takve osobe zrače pozivom i zadovoljstvom i čine nasretnima samo one ljubomorne.


ŠTO JE AROMATERAPIJA?


Aromaterapija je dio fitoterapije (liječenje biljnim pripravcima), u kojoj se koriste biljna i eterična ulja kako bi se utjecalo na riješavanje određenog zdravstevenog problema.

Aromaterapija je holistička terapija što znači da se osobi pristupa individualno i sagledava se njezino fizičko, emocionalno i duhovno stanje.

Načini primjene eteričnih ulja dovode do prve podjele aromaterapeuta na one koji su liječničke ili farmaceutske struke i koji imaju odobrenje i znanje za izradu pripravaka koji se koriste oralno, rektalno i vaginalno i aromaterapeute koji nisu medicinske struke i čija domena su pripravci koji se koriste dermalno i inhalacijski.

Dermalna primjena: masaža, kozmetika za lice i tijelo, kupke, oblozi, lokalno nanošenje mješavina (kod bolova u mišićima, uganuća, istegnuća, loše i usporene cirkulacije, problema s venama, probavom, nesanicom, stresom i sl.)
Inhalacije: klasična- udisanjem vodene pare vode u koju se stavlja određeno eterično ulje, suhe inhalacije- kada je eterično ulje nakapano na maramicu i udišu se lako hlapive komponenete, aroma lampe klasične sa sviječicom, i difuzeri- uređaji koji raspršuju eterično ulje u prostor.

Medicinska primjena eteričnih ulja kod nas u Hrvatskoj još za sada nije zaživjela barem ne u kliničkim državnim institucijama, i ograničena je na uvoz gotovih proizvoda za oralnu i vaginalnu primjenu (za rektalnu nisam sigurna da ih kod nas prodaju) i na nekoliko entuzijasta koji su stručni i još se uvijek bore sa birokratskim sustavom, tako da za sada još uvijek nemamo u klasifikaciji zanimanja aromaterapeute kao zanimanje nego se morate odlučiti želite li biti u klasifikaciji pomoćnih usluga u zdravstvu ili u njezi tijela ili pod alternativom u koju ulaze tarot karte, ezoterija i sl.