Kako je napisala Anita Šupe: ako 90% žena ima celulit, a 10% nema, tih 10% nije normalno.
Mene je nasmijalo, znam da neke nije ali ako vlastite probleme možete pogledate s vedrije strane, to već puno govori o vama.
Pozitivan prisup životu i riješavanju bilo kojeg problema kojeg imate daje vam 50% veće izglede za uspjeh. To nisu samo floskule, stvarno je tako. To ne znači da je lako promijeniti naviku i početi razmišljti pozitivno. Zapravo kako kome, upoznala sam osobe koje su to uspjele doslovce "od prve", no mnogo je više onih drugih, zato idemo prvo na fizičke, opipljive komponente koje koristimo kada želimo eliminirati celulit.
Aromaterapija je jedan od prvih izbora kada se radi o uklanjanju celulita.
Zašto?
Iz jednostavnog razloga, biljna i eterična ulja od kojih radimo preparate djeluju na cirkulaciju, detox, imaju ugodan miris i dolaze do ciljanog dijela odnosno celulita.
Jedan od bitnih razloga je upravo taj što ti preparati imaju sastav koji omogučuje prolaz do tkiva koji su zahvačeni celulitom.
Biljna ulja koja koristimo su:
Macerat bršljana: na našem tržištu najčešći je macerat bršljanja u rafiniranom suncokretovom ulju. Kada se radi macerat, biljka koju maceriramo prelijemo nekim medijem, u ovom slučaju biljnim uljem i ostavimo neko određeno vrijeme kako bi se aktivne komponente otopile u ulju. Vremenski period je obično oko 3-4 tjedna, može biti i duže ali nikako kraće, i to je razlog zbog kojeg se koriste rafinirana ulja pogotovo ako se radi o proizvodnji na veliko. Takav macerat imat će dulji rok trajanja. Osobno stavljam 30-40% macerata bršljanja u svoje mješavine.
Macerat centele (Gota kola): na našem tržištu ima već gotovih macerata ili se kupi biljka u prahu i zatim se macerira. Ako kupujete biljku čiji će te macerat koristiti za uklanjanje celulita, macerirajte u ulju makadamije. Inače, centela je odlična i za druge namjene - njega kože lica i tijela, kod problema s venama.
Ulje makadamije: odlično za njegu kože, anti age ulje koje se koristi i kod izrada krema za lice i tijelo. Osobina ulja makadamije je brzo upijanje u kožu i zato ga koristim u preparatima protiv celulita, a ujedno njeguje kožu. Koristi se hladno prešano ulje. Rijetko izaziva alergijske reakcije.
Ulje lješnjaka: također hladno prešano. Može izazvati alergijsku reakciju kod osoba alergičnih na lješnjak, no za one koji nemaju s tim problema ulje lješnjaka je odličan izbor kod problema s venama i popucanim kapilarama i ja ga stavljam u mješavinu kada osoba ima takvih problema. Također se brzo upija što je i namjera kod izrada preparata koje nanosimo svakodnevno, izbjegnemo dugotrajno umasiravanje i štedimo na vremenu. Koža nakon primjene ne ostaje masna, ulja se brzo upiju, koža je nahranjena i glatka i možemo se odjenuti bez bojazni da ćemo zamastiti odjeću. Preporuka je i nanositi uljne preparate nakon tuširanja kada je koža otvorenih pora i lakše upija,
To su biljna ulja koja ja koristim kod izrade anticelulitnih preparata.
Sada krećemo sa eteričnim uljima koja djeluju na smanjenje celulita:
Cedar atlaski (Cedrus atlantica) - Pinaceae
Cedar himalajski (Cedrus deodara) - Pinaceae
Cedar virđinijski (Juniperus virginiana) - Cupressaceae
U mojim mješavinama kombiniram atlaski i virđinijski ili himalajski i virđinijski cedar. Atlaski i himalajski cedrovi imaju slično djelovanje, utječu na cirkulaciju limfe, arterijsku cirkulaciju i na topljenje masnih stanica, razlikuju se u mirisu i cijeni ( ne znatno). Virđinijski cedar ne pripada istoj porodici kao prethodna dva cedra a po djelovanju on je venotonik - poboljšava vensku cirkulaciju. Znači s cedrovima obuhvatili smo limfu, arterijsku i vensku cirkulaciju te masne stanice. Eterična ulja cedrova po mojem iskustvu a i prema literaturi su sigurna za korištenje u preparatima koji se nanose na kožu, ne izazivaju alergijske reakcije. Problem može biti jedino miris i to atlaskog ili himalajskog cedra, nekima se jednostavno ne sviđa, to ima svoju pozadinu u djelovanju eteričnih ulja na emocije i um. Ti cedrovi na emocionalnoj razini djeluju na prihvaćanje promjena u životu, što je mnogima teško. Svi cedrovi zabranjeni su u trudnoći.
Borovica (Juniperus communis) - Cupressaceae
Još jedno ulje iz porodice Cupressaceae koje svoje mjesto u anticelulitnim pripravcima zaslužuje zbog djelovanja na limfu - smanjuje edeme - nateknuća izazvana nakupljanjem limfe. Na emocionalnom polju borovica je ulje koje obnavlja odlučnost, zamjenjuje izoliranost kretanjem, otvara osobe, za koje kažemo da su invertirane, vanjskom svijetu. Ne koristiti u trudnoći.
Čempres (Cupressus sempervirens) - Cupressaceae
Opet ulje iz porodice Cupressaceae, no njegovo djelovanje na otečena tkiva i vensku cirkulaciju čini ga uljem odabira kod takvih problema, kao i kod osoba koje su negdje po putu izgubile vjeru i volju za životom, budi seksualnu - životnu energiju. Zabranjeni u trudnoći.
Eukaliptus limunski (Eucalyptus citriodora) - Myrtaceae
Kada sam ušla dublje u svijet eteričnih ulja dobila sam saznanje kako se i iz koje biljke, iz kojeg njenog dijela i na koji način dobivaju eterična ulja. Jedno od ulja koje nisam poznavala je ulje limunskog eukaliptusa. Eukaliptus, iako nije biljka našeg podneblja već nam dolazi iz Australije, nije bila nepoznata, na našem tržištu prodavali su se proizvodi za dišne puteve na bazi eukaliptusa. Limunski eukaliptus se koristi kod celulita zbog svojeg protuupalnog djelovanja, opušta mišiće, ima lagano analgetičko djelovanje (protiv boli). Ja ga koristim kod osoba kod kojih je celulit bolan na dodir, koje imaju česte grčeve u mišićima, no kako djeluje i na snižavanje krvnog tlaka pazim da ge ne koristim kod osoba s niskim tlakom. To se potvrdilo u praksi kada sam na početku svojeg djelovanja prijateljici koja ima konstantno niski tlak stavila limunski eukaliptus u mješavinu i doslovno je uspavala. Zato uvijek tražim povratne inf za djelovanje svojih mješavina, možda nikad ne bih kopala toliko duboko po raznoj literaturi da nije bilo povratnih inf. Već iz fizičkog djelovanja može se očitati emocionalno djelovanje nekog eteričnog ulja, limunski eukaliptus koristim kod osoba koje su uznemirene, reagiraju burno kod i najmanjeg povoda, najčešće imaju i povišen krvni tlak, a zapravo su izgubljene u svijetu u kojem žive, burne reakcije i napadi izviru iz straha, ljutnje i nesigurnosti I eto to je ulje limunskog eukaliptusa koje se ne koristi kod problema s dišnim putevima, već kod celulita. Ne koristiti u trudnoći.
Kadulja (Salvia officinalis) - Lamiaceae
Ovo je jedno od ulja gdje je razlika između čaja i eteričnog ulja velika. Čaj koristimo kod problema s dišnim putevima, želučanih tegoba i relativno je bezopasan. Eterično ulje ljekovite kadulje je već druga priča, svoje mjesto u anticelulitnim mješavinama zahvaljuje prije svega zbog svog djelovanja na masne stanice, posjeduje lipolitičko djelovanje. To zanči da ga koristim kod osoba koje imaju problem i sa prekomjernom tjelesnom težinom i sa celulitom. Ovo ulje nosi energiju zrele, mudre žene, vraća ženama vjeru u svoj spol, za žene koje su negdje na životnom putu počele vjerovati kako bi bilo bolje da su rođene kao muškarci i počinju sebe gledati kroz tu prizmu, i teško prihvaćaju ženski aspekt života: promjene, cikluse, ženske atribute. Kadulja pripada u skupinu ulja bogatih ketonima i mora se paziti na koncentraciju u mješavinama, može djelovati neurotoksično. Nadalje imitira djelovanje estrogena i ne smije se koristiti kod tumora ovisnih o estrogenu, a ja ga ne koristim kod osoba koje koriste kemijske kontraceptive. Kadulja je apsolutno žensko ulje, u nekim drugim kombinacijama odlično djeluje kod problema u menopauzi, problema sa menstrualnim ciklusom. Apsolutno zabranjena u trudnoći, već i mirisanje može dovesti do kontrakcije maternice.
Limun (citrus limon) - Rutaceae
Eterično ulje limuna dobiveno iz kore stavljam u mješavinu kada osoba ima popucale kapilare, ovo ulje jača stijenku kapilara i spriječava daljnje pucanje. Mora se paziti na koncentrciju jer može iritirati kožu a ima i fototoksično djelovanje - izaziva oštećenja kože prilikom izlaganja suncu. Za takva ulja uvijek se daju savjeti da se ne nanose prije sunčanja ili odlaska u solarij. Jednom sam imala prilike vidjeti kako izgleda jako oštećenje kože kada se ne sluša savjet aromaterapeuta, bilo je u pitanju eterično ulje bergamota i nakon sunčanja u solariju osoba je dobila opekotine na velikoj površini tijela. Na emotivnoj razini limun je ulje koje budi, jača koncentraciju, izoštrava svijest. Izbjegavati u trudnoći.
Lavanda (Lavandula angustifolia) - Lamiaceae
Iako lavanda nema cirkulatorno djelovanje znam je uključiti u mješavinu kada osoba ima celulit bolan na dodir, zbog njezinog analgetskog djelovanja te kod osoba koje imaju izrazite simptome nervoze i stresa. Emocionalno, lavanda nosi energiju majke, nekog tko pruža podršku, pomaže nam nositi se sa izazovima koje donosi život, kada smatramo da smo sami, ostavljeni i osamljeni.
Naranča gorka (Citrus aurantium amara) - Rutaceae
Eterično ulje dobiveno iz kore koristim zbog njegovog cirkulatornog djelovanja, ali možda više zbog djelovanja na psihu. Ovo ulje djeluje kod tjeskoba, napetosti, stresa kod onih osoba koje su izgubile vedru stranu, smisao za humor, dobro raspoloženje. Vraća dobro raspoloženje i radost u život. Sjetite se kako djeluje miris naranče kada u zimskim mjesecima netko zamiriši cijelu prostoriju, obratite pažnju na promjenu raspoloženja svih prisutnih. Kao kod većine ulja dobivenih iz citrusa treba se paziti na koncentraciju - fototoksično ulje i može irirtirati kožu.
Iako nije često, u mješavinu znam staviti i ulje dobiveno iz listova gorke naranče koje ima spazmolitičko djelovanje - kod osoba koje imaju česte grčeve u mišićima nogu.
Pačuli (Pogostemon cablin) - Lamiaceae
Pačuli ima izraziti miris koji već u malim količinama može "preuzeti" dominantan miris u mješavini pa treba paziti na doziranje, stavljam ga kod problema sa venama, odličan je venotonik, ali napravim procjenu emotivnog stanja. Pačuli je za one osobe, žene koje imaju u sebi onaj snažni osjećaj i mogučnost uspjeha ali su sputane svješću da su žene koje bi trebale biti isključivo majke i supruge i dobra djeca svojim roditeljima. Pačuli ima snagu osloboditi žensku snagu koja može pokrenuti svijet. Kod pačulija uvijek dajem ulje na mirisanje, stvarno ima snažan miris koji nije svakome ugodan. Iako ga se koristi u muškoj kozmetici, znam mnogo muškaraca koji ga izrazito ne vole. Zanimljivo, zar ne?
Ružmarin (Rosmarinus officinalis) - Lamiaceae
Kao i kod eukaliptusa, podjelu prema kemotipovima naučila sam kada sam se počela intenzivnije baviti etričnim uljima. Tako od svih kemotipova ružmarina, kod celulita koristim 1,8 - cineol koji ima cirkulatorno djelovanje, U mješavini osim kao cirkulatorno ulje ima i "zadaću" pokretača, samo brzo prodire kroz kožu a u mješavini pomaže i prijenos ostalih etričnih ulja do područja zahvačenih celulitom. Za ružmarin kažu da je biljka sjećanja pa nam tako pomaže sjetiti se vlastitog životnog puta. Ne koristiti u trudnoći.
Smilje (Helichrysum italicum) - Asteraceae
Vrlo rijetko stavljam ovo ulje u pripravke protiv celulita, ovo je jedno od mojih favorit ulja za njegu kože, odlično regenerira kožu, dokazano u praksi. Skupo ulje i ulazi u mješavinu kada ocijenim da osoba osim što ima problema sa venama i čestim podljevima (masnice), ima oštećenu i izrazito suhu kožu. Emocionalno, za osobe koje imaju duboke neriješene konflikte i negativne emocije potisnute duboko u sebi.
To bi bilo to. U aromaterapiji postoji pravilo da se u preparatu miješa od tri do pet eterična ulja kojima pokrivamo djelovanje na određeni problem, kod anticelulitnih mješavina koncentracija iznosi od 7 - 10%, barem moje mješavine imaju tu koncentraciju i pokazale su se djelotvorne u borbi protiv celulita.
Osim uljnih mješavina uvijek dajem preporuku o uzimanju čajeva barem mjesec - dva, vježbanje prilagođeno osobi, prehrana prilagođena osobi i promjena u razmišljanju; celulit nam puno toga otkriva o nama. Može biti jako izražen, vidljiv samo kada uhvatimo tkivo između prstiju, bolan, raspoređen na cijelo tijelo ili samo na pojedinim dijelovima, i ima sve više muškaraca koji se moraju boriti s njim.